İş Güvenliği Uzmanı Birden Fazla Yerde Çalışabilir mi?

İş Güvenliği Uzmanı Birden Fazla Yerde Çalışabilir mi?

İş Güvenliği Uzmanı Birden Fazla Yerde Çalışabilir mi? En fazla kaç saat çalışabilir? Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? gibi soruları merak edenler için tüm cevapları bu yazıda bulabileceksiniz. Hazırsanız başlayalım.

İş Güvenliği Uzmanı Birden Fazla Yerde Çalışabilir mi?

İş Güvenliği Uzmanı, aylık 195 saatlik çalışma süresini aşmamalıdır. Tam zamanlı olarak bir yerde çalışan bir İş Güvenliği Uzmanı, başka bir yerde yarı zamanlı çalışma yapamaz. Bununla birlikte, aylık 22.5 saat fazla mesai yapma imkanı vardır.

İş Güvenliği Uzmanı’nın çalışma süresi yönetmeliklerle belirlenmiştir. Tehlike sınıfına göre, İş Güvenliği Uzmanı belirli bir sayıda çalışana hizmet vermelidir. Örneğin, az tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde her 1000 çalışan başına, tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde her 500 çalışan başına, çok tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde ise her 250 çalışan başına tam zamanlı bir İş Güvenliği Uzmanı görev yapmalıdır.

İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

İş Güvenliği Uzmanı’nın görev ve sorumlulukları şunlardır:

  1. İşçi sağlığı ve güvenliği konusunda tehdit oluşturan faaliyetleri durdurma yetkisine sahiptir.
  2. Kazaların nedenlerini araştırarak benzer olayların önlenmesi için önlemler alabilir.
  3. Çalışanları, potansiyel tehlike barındıran iş yöntemleri veya malzemelerinden korumak için gerekli tedbirleri alabilir.
  4. İş yerlerini güvenlik standartlarına ve yasal düzenlemelere uygunluğunu kontrol edebilir.
  5. Hijyen programları oluşturabilir ve uygulayabilir, havalandırma sistemleri, gaz analizleri gibi çalışmalar yapabilir.
  6. Sağlıkla ilgili şikayetleri araştırabilir ve iş yerlerinde kamu sağlığı mevzuatına uygunluğu denetleyebilir.
  7. Tehlikeli koşullar veya ekipmanlar konusunda mühendislerle iş birliği yaparak düzeltici önlemler geliştirebilir.
  8. Acil durum prosedürleri oluşturabilir ve güvenlik ekipmanlarının varlığını sağlayabilir.
  9. İş yerinde eğitim programları düzenleyebilir ve çalışanları iş sağlığı ve güvenliği konularında bilinçlendirebilir.

İş Güvenliği Uzmanı, iş yerinde fiziksel, kimyasal ve biyolojik faktörlerden kaynaklanan hastalık ve yaralanmaları önlemek amacıyla gerekli tedbirleri alır. Ayrıca, iş yerinin belirlenen kriterlere uygun hale gelmesini sağlamak için denetimler yapar ve olumlu sonuçlara ulaşıldığında kuruluşa geçerli bir not verir.

Siz de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki ücretsiz formu doldurun!😊