İSG Katip Nedir?

İSG Katip Nedir?

İş Sağlığı ve Güvenliği konusu ile ilgilenen birçok kişi, İSG Katip Nedir? sorusunun cevabını aramaktadır. Bu yazımızda hem bu sorunun yanıtını hem de İSG Katip uygulaması üzerinden yapılan işlemleri, eğitim bilgilerine nasıl ulaşılabileceğini ve İSG belgesi İSG Katip sistemine ne kadar sürede yansır konularını ele alacağız.

İSG Katip Nedir?

İSG Katip, İş Sağlığı ve Güvenliği konusu ile ilgili tüm işlemlerin elektronik ortamda yer aldığı bir uygulamadır. İşyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hemşiresi (diğer sağlık personeli) olan kişilerin aldıkları eğitim sonunda sahip oldukları belge hakkında bilgi içeren bir sistemdir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girmesi ile birlikte Çalışma ve Sosyal Bakanlığına bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan bir sistemdir.

İSG Katip Uygulaması Üzerinden Yapılan İşlemler

İSG Katip sistemi sayesinde iş sağlığı ve güvenliği konusu ile ilgili işlemler online olarak yapılmaktadır. İSG Katip uygulaması üzerinden yapılabilecek işlemler şunlardır:

 • İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili eğitimlerin objektif olarak kalite kontrolü sağlanır.
 • İşyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hemşiresi (diğer sağlık personeli) eğitimini tamamlayan kişilerin görevlendirme işlemleri yapılır.
 • İş Sağlığı ve Güvenliği alanında hizmet alan ve bu alanda hizmet verenler arasında elektronik bir ortamda sözleme yapmasını sağlar.
 • İSG konusunda değişen mevzuat, gerçekleştirilen sözleşmelerin süresi ve hizmet takibi yapılır.
 • Kurum, kuruluşlar ve İSG konusunda yetkili olan kişilerin eğitim ve staj işlemleri yapılmaktadır.
 • İş Sağlığı ve Güvenliği müfettişlerinin incelemesine gerek duyulmadan hizmet almayan şahıslar tespit edilerek ceza işlemi uygulanır.
 • Değerlendirmeler perspektifinde sonuç raporları sunulur.

İSG Katip Üzerinden Eğitim Bilgilerine Nasıl Ulaşılır?

İSG Katip üzerinden eğitim bilgilerine ulaşmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. İSG Katip sistemine E-devlet bilgileriniz kullanarak Giriş yapınız.
 2. Giriş yaptıktan sonra üst köşede yer alan İSG KATİP Giriş butonuna tıklayınız.
 3. Açılan sistemden “Sorgulama/Başvuru” bölümünü seçin.
 4. “İş Güvenliği Uzmanlığı İşlemleri” alanına tıklayarak İSG Katip sistemine Giriş yapmış olacaksınız.
 5. Açılan sistemin sol tarafında bulunan “İş Güvenliği Uzmanlığı İşlemlerinden” bölümünde “Kişi Kartı” butonunu seçiniz.
 6. Ekrana gelen “Kişi Kartı” sayfasının en aşağısında bulunan kaydırma sekmesini sola kaydırarak tüm bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

İSG Sertifikası İSG Katip Sistemine Ne Kadar Sürede Yansır?

İSG Sınavını başarı ile tamamlayan kişiler ÖSYM tarafından belirlenen İSG Sertifikası ücretini Ziraat Bankası Kurumsal Tahsilat Hesabına yatırmalıdır. Yapılan ödemenin ardından kişilerin İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri hekimi ve Diğer Sağlık Personeli belgeleri Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı tarafından 7-14 iş günü içerisinde İSG Katip sistemine kayıt edilmektedir.

İSG Katip sistemine tanımlanan sertifika ile aday 5 yıl görev yapılabilmektedir. Bu 5 yıl sonunda uzmanlığına devam etmek isteyen kişi İSG Katip Vize Yenileme bölümünden Vize Yenileme işlemini yapabilir.

BULUT AKADEMi™ de yer alan kaliteli eğitimlerimizi tercih ederek stajınızın İSG Katip Onayı işlemlerini sorun yaşamadan halledebilirsiniz. Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki ücretsiz formu doldurun.